Library

Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti “Abaza” Toplumsal Hareketinin başkanı Muhadin Şenkao, toplumsal hareketin toplumsal kuruluşu olduğunu bildirdi. İlkbahar toplantısında verilmiş bu karara istinaden tüm gerekli evraklar hazırlanmıştır.


Muhadin Şenkao’nun belirttiği gibi Adalet Bakanlığının gerekliliklerine göre kuruluşun adında kuruluşun ana hedefinin yansıması gerekiyor; dolayısıyla kuruluşun yeni adı “Vatandaşların ve Abaza halkının haklarını savunan Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti Toplumsal Kuruluşu” “Abaza” olmuştur. “Abaza” yeni şartlara göre kayıt olan ilk kuruluşlarından biridir.
Muhadin Şenkao şöyle konuştu: Gördüğünüz gibi yeni statümüz ana hedeflerimizi etkilemedi. Abaza halkı için çalışmaya devam edeceğiz. Kısa bir süre önce Abaza bölgesinde Abaza bölgesi başkan vekili, Abaza bölgesinin kasabalarının başkanları ve kuruluşumuzun şube başkanları ile toplantı yaptık. İşlerimizi açık ve net bir şekilde konuştuk. Devletin ve her toplumsal kuruluşun hedefi, her ailenin ve her insanın hayat kalitesini arttırmaktır. Devletin hiçbir dalı, diğerlerinden ayrı olarak çalışamaz, dolayısıyla güçlerimizi birleştirerek şehirlerde, kasabalarda, köylerde, her Abaza ailesinde ortaya çıkan sorunları çözmek için çalışmalıyız. Valilik gibi güçlü değiliz bu nedenle güçlerimizi birleştirmemiz lazım. Kasabaların ve köylerin başkanlarından, gönüllüleri bulmalarını rica ettim. İlk olarak kasabaların başkanları ile konsey üyelerinin bizimle birlikte çalışmaları lazım. Kasabaların başkanları bu fikrimi destekledi ve onayladılar. Yollarımızın tamiri, kasabalardaki Kültür Evlerinin ve sağlık ocaklarının düzenli çalışmaları gibi birçok güncel sorunlarını çözmek için birlikte çalışmaya kararlaştık.
Muhadin Şenkao, kuruluşun yeni statüsünden dolayı bundan sonra “sabit üyelik” programının yürürlüğe gireceğini söyledi. Bu programın çerçevesinde kuruluşun işlerine katkıda bulunmak isteyen herkesin, kuruluşun yerli şubesine yazılı bir başvuru bırakabilir. Başvurular “Abaza” Toplumsal Kuruluşun merkez ofisine gönderilecektir.
- Kimseyi zorlamayız çünkü toplumsal çalışmaların gönüllü olması lazım, diye söyledi Muhadin Şenkao. – Aktif, inisiyatifli insanların katılmasını bekleriz.
Bu tür görüşmelerin, Adıge-Habl Bölgesinin Abaza kasabalarında ve Krasnıy-Vostok kasabasında düzenleneceği planlanmaktadır.

İnna Kvitsinia
“Abazaların ülkesi” için özel

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki