Library

2 Haziran Kislovodsk’da Kislovodsk, Yessentuki şehirleri, Predgornıy Bölgesi, Stavropol şehri Abaza Kültür Merkezinin temsilcilerinin kurucu konferansı düzenlenmiştir. Konferansta Stavropol bölgesindeki Abazaların ulusal-kültürel birliğinin oluşturduğuna karar verilmiştir. Konferansta tüzük onaylandı, konsey üyeleri seçildi, kurulan birliğin başkanı olarak Çagova Armida Hizirovna oy birliği ile seçilmiştir.

22 Ağustos tarihinde Stavropol Bölgesi Adalet Bakanlığı, Stavropol Bölgesi Abazalar Birliğinin yönetimine kuruluşun devlet kaydı ile ilgilli gerekli belgeleri teslim etmiştir. Yeni kuruluşun Rusya, Stavropol ve Abazaşta bayrakları ile süslenmiş ofisi, ilk konukları ağırlamıştır. Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti onurlu bilim adamı, Stavropol Tarım Üniversitesi Profesörü Çagban Hacı-Bekiroviç İonov konuşma yapmıştır.

Aynı gün, Abaza dili sınıfı çok güzel süslenmiş ve ilk öğrencilerini ağırlamaya hazırlanmıştır. Kırmızı kurdele, bu sınıfın öğrencisi Yunan-Abaza Lengosov Dionis tarafından kesilmiştir.

Stavropol bölgesindeki Abazaların gündemde olan sıkıntıları ve kurulmuş birliğin öncelikli görevlerinden “Abaza” Ulusal-Kültürel Birliği Başkanı A.H.Çagova bahsetmiştir. Yuvarlak masa toplantısına katılanların arasında Rusya Federasyonu Onurlu Kültür Bilim Adamı, Stavropol Şehri Abaza Kültür Merkezi Başkanı Vladimir İsmailoviç Kurçev; Rusya Federasyonu Onurlu İnşaatçısı, emekli Albay Konstantin Harunoviç Loov; “Agrostroykomplekt” Ltd.Şti. Müdürü Magomet Dmitrieviç Ozov; Stavropol Bölgesi Avukatlar Odası avukatı Magomet Auesoviç Çadikov; Dünya ve Avrupa Judo Şampiyonu Ruslan Muhadinoviç Kişmahov ve diğerleri vardı. Bölgenin belediyesi ve bütün ulusal toplumsal derneklerle iş birliği çerçevesinde çalışmalarla ilgili somut teklifler görüşülmüştür.

Yeni kuruluşun arması ve bayrağı seçilip onaylanmıştır.

Petr Çekalov,
“Abazaların ülkesi” için özel

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki